W salonie vintage panuje nostalgiczna atmosfera, przywodząca na myśl przytulne wnętrza z 2. połowy XX wieku. Aranżacja bazująca na stonowanych kolorach i epokowych dodatkach zdobywa coraz szersze grono entuzjastów. Jakie meble do przechowywania wpisują się w ten powojenny trend?
Meble do salonu vintage powinny nawiązywać do wzornictwa, które dominowało po 1950 roku. Jeśli posiadasz autentyczne, polskie meble do przechowywania z tamtych czasów to, bez względu na ich aktualny stan, koniecznie wykorzystaj je w aranżacji! Oczywiście nie muszą być to jedynie autentyki, ponieważ współcześni producenci mebli chętnie sięgają do powojennego wzornictwa, tworząc komody i inne meble do przechowywania inspirowane modą sprzed lat. Sam styl vintage dedykowany jest przede wszystkim miłośnikom przytulnych, funkcjonalnych, a jednocześnie oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych, z wypracowanym poczuciem umiaru. Kupując meble do salonu vintage, a także akcesoria, lampy i dekoracje, należy kierować się filozofią: „Mniej oznacza więcej”. Ogranicz zatem zakup wyposażenia wyłącznie do niezbędnych przedmiotów. W salonie vintage rządzą harmonia, porządek i wizualna lekkość, co – wbrew pozorom – pozwala podkreślić charakter wystroju i wzmocnić efekt nostalgii. Podobnie zresztą, jak uniwersalne, ponadczasowe, zgaszone barwy: biel, beże, zielenie, szarości, brązy i czerń. Ale w salonie vintage, chociaż sentymentalnie, nie może być smutno! Kolory i wzory zestawiaj tak, by uzyskać przytulną, ciepłą atmosferę, która pozytywnie wpływa na nastrój i sprzyja odprężeniu po ciężkim dniu.
Jakie meble do przechowywania i dodatki wybrać?
Meble do salonu vintage powinny charakteryzować się finezyjnym designem, przygaszoną barwą i materiałami, jakie stosowali rzemieślnicy dziesiątki lat temu. Zapomnij zatem o nowoczesnych rozwiązaniach. Drewno, metal, szkło – nic więcej. Stoliki, fotele, komody i regały powinny posiadać smukłe, proste nogi. Nostalgiczny klimat świetnie podkreśli tradycyjny fotel z wysokim, tapicerowanym, pikowanym oparciem w kolorystyce vintage. A co z szafką pod TV? W czasach, gdy Internet nie istniał i mało kto miał telewizor, szafki RTV raczej nie należały do popularnych rozwiązań. Jeśli w Twoim salonie vintage nie może zabraknąć kina domowego i konsoli do gier, do przechowywania całego sprzętu wybierz współczesny mebel stylizowany. Jeżeli masz wrażenie, że nowe technologie zaczęły dominować w wystroju, postaraj się (oczywiście z umiarem) wprowadzić do wnętrz rozmaite dodatki: plakaty i grafiki sprzed lat, wazony z grubego, barwionego szkła, lustra w stylizowanych ramach, stary radioodbiornik czy oryginalny gramofon. Innym, niepożądanym efektem urządzania salonu w stylu vintage, jest ponury, przygnębiający klimat panujący w pomieszczeniu. Tę smętną aurę przegonisz, wprowadzając do wnętrza wyraziste, ożywiające dodatki: wzorzyste poduchy, kolorowe narzuty, dywany z geometrycznymi motywami czy bujne rośliny w starych, barwnych donicach.
Przechowywanie w innych pomieszczeniach
Urządzając salon w stylu vintage, powojenne wzornictwo wypada zaprosić także do innych pomieszczeń w domu, aby uzyskać spójny efekt. Ciekawym pomysłem może być np. umieszczenie w przedpokoju starej komody.
Jesteśmy bardzo ciekawi, co powiesz na styl vintage w salonie i meble do przechowywania w takim klimacie.