W sypialni vintage panuje nostalgiczny klimat, przywodzący na myśl przytulne wnętrza z 2. połowy XX wieku. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na taką aranżację. Znajdziesz w niej stonowane kolory, stare meble, lampy stojące i rozmaite dodatki. Jakie dokładnie?
Lampy stojące – podłogowe i stołowe oraz odpowiednio dobrane, stylizowane dodatki są podstawą budowania klimatu vintage zarówno w sypialni, jak i w innych pomieszczeniach. Sam styl vintage dedykowany jest przede wszystkim zwolennikom przytulnych, funkcjonalnych, a jednocześnie nieszablonowych rozwiązań aranżacyjnych. Sypialnia vintage pełna jest przedmiotów, które powstały po 1950 roku. Oczywiście nie muszą być to jedynie autentyki (chociaż najlepiej, gdy nimi są), ponieważ współcześni producenci mebli i oświetlenia chętnie sięgają do powojennego wzornictwa, produkując np. lampy stojące nowoczesne, inspirowane modą sprzed lat. Podstawową zasadą w sypialni urządzanej w stylu vintage jest umiar, dlatego kupując meble, akcesoria, lampy i dekoracje kierujemy się filozofią: „Mniej oznacza więcej”. Ograniczamy się wyłącznie do niezbędnych elementów wyposażenia. W sypialni musi panować harmonia, porządek i lekkość. W ten sposób podkreślimy wzornictwo vintage bez przytłaczania przestrzeni. Kolory powinny być przygaszone, uniwersalne i ponadczasowe, wzmacniające efekt nostalgii. Ze stylem vintage doskonale korespondują biele, beże, zielenie, szarości, brązy i czerń. Kolory te zestawia się ze sobą tak, by stworzyć miłą, przytulną atmosferę, która ułatwia zasypianie i pozytywnie wpływa na nasz nastrój.
Jakie lampy stojące i dodatki wybrać?
Lampy stojące podłogowe i modele biurkowe powinny charakteryzować się prostą podstawą (może być to lampa stojąca z pojedynczą nogą lub lampa stojąca trój nóg), jednolitą, przygaszoną barwą oraz zaokrąglonym kloszem o średniej płytkości. Należy pamiętać, z jakich materiałów wykonywano dziesiątki lat temu lampy stojące pokojowe. Zapomnijmy zatem o wszelkich, nowoczesnych rozwiązaniach. Metal, drewno, szkło, tkanina – nic więcej. Jeśli interesują nas wyłącznie lampy stojące LED, wybierajmy modele stylizowane, emitujące światło o ciepłej barwie. W sypialniach vintage dobrze sprawdzają się lampy podłogowe do salonu, umieszczane zwykle przy wygodnym fotelu. W czasach, gdy Internet nie istniał i mało kto miał telewizor (zwłaszcza w sypialni), ludzie znacznie więcej czytali, dlatego lampy stojące do czytania to obowiązkowy element każdej sypialni vintage. Ich niepozorny urok podkreślą rozmaite dodatki: plakaty i grafiki sprzed lat, wazon wykonany z grubego, barwionego szkła, lustro w stylizowanej ramie, stare radio czy oryginalny gramofon. Jak już wspomnieliśmy, w sypialni vintage kluczowy jest umiar. Dekoracje i rekwizyty nie mogą zaburzać stonowanego wystroju pomieszczenia. Jeśli uznasz, że panująca w Twojej sypialni aura jest zbyt przygaszona, a nawet ponura, możesz wprowadzić do pomieszczenia kilka wyrazistych dodatków, które natychmiast ożywią wystrój, np. wzorzyste poduszki, kolorową narzutę na łóżko, dywan z geometrycznym motywem albo duży kwiat. Idealne meble do sypialni vintage są finezyjne, ale lekkie, co przekłada się na optyczne powiększenie przestrzeni. Stolik, fotel, komoda, regał etc. powinny posiadać smukłe, proste nogi. Nostalgiczny klimat wnętrza podkreśli także tradycyjne łóżko z wysokim, tapicerowanym, pikowanym zagłówkiem w kolorze typowym dla stylistyki vintage, bez bogatych zdobień. Urządzając sypialnię vintage warto nieco powojennego wzornictwa wprowadzić także do innych pomieszczeń, aby uzyskać spójny efekt. Wystarczy np. stara lampa stojąca do salonu.
Dajcie znać, jak podobają się Wam nowoczesne lampy stojące w stylu vintage i czy zdecydowalibyście się na urządzenie sypialni w takich klimatach.