Posiadasz piękny ogród, o który bardzo dbasz i zastanawiasz się, w jaki sposób podkreślić jego urok? Świetnym rozwiązaniem są lampy stojące. Nie mogą być to jednak zwykłe lampy stojące pokojowe, ale specjalne oświetlenie zewnętrzne, np. ogrodowe lampy stojące LED.
Lampy stojące oświetlają nie tylko wnętrza domów, mieszkań i firm. Specjalne modele zewnętrzne montowane są bezpośrednio przed wejściem do domu, w okolicach podjazdu, na ganku i wokół całej posesji. Lampa stojąca często rozświetla także obiekty małej architektury, jak altanki, oczka wodne, baseny, wiaty grillowe, fontanny etc. W segmencie tym znajdziemy m.in. latarnie do ogrodu i kule świetlne na nóżkach. Ogród to miejsce, w którym zwłaszcza w sezonie letnim spędzamy bardzo dużo czasu. Tutaj relaksujemy się na leżaku lub w hamaku, czytamy książki, grillujemy z bliskimi, pielęgnujemy roślinność i uprawiamy sport. Ogród warto traktować jak integralną część domu i wyposażyć go z taką samą sumiennością, jak wnętrza. Powinny się w nim znaleźć odpowiednie meble, dekoracje i oczywiście oświetlenie – w tym stojące.
Jakie lampy stojące wybrać?
Wybór oświetlenia zewnętrznego zależy m.in. od położenia ogrodu względem budynku, wielkości posesji oraz stref i elementów, które chcemy rozświetlić. Lampy stojące znakomicie sprawdzają się przy aranżowaniu stref relaksacji i na podjazdach. Obecnie na rynku znaleźć można oświetlenie ogrodowe w wielu różnych, atrakcyjnych wzorach, w tym minimalistyczne i nowoczesne lampy stojące oraz modele dedykowane ogrodom zaprojektowanym w stylu angielskim, weneckim czy retro. Warte uwagi są zwłaszcza lampy stojące nowoczesne z technologią LED. Z ich pomocą można stworzyć w ogrodzie dekoracyjny, a przy tym energooszczędny system oświetleniowy. Oświetlenie LED-owe czasem wyposażone jest w funkcję zarządzania trybem i kolorem światła, umożliwiając pełną personalizację iluminacji i uzyskanie niepowtarzalnych efektów świetlnych. Molom książkowym z pewnością przydadzą się ogrodowe lampy podłogowe do czytania z regulacją wysokości i kąta padania światła, ustawione we wszystkich strefach wypoczynku, np. na tarasie i w altance. Niektórzy producenci oferują produkcję lamp ogrodowych na indywidualne zamówienie. Marzy Ci lampa stojąca trój nóg w ogrodzie? Warto skorzystać z tej opcji, chociaż zwykle trzeba się liczyć z wysokimi kosztami.
Ogrodowe lampy stojące – aspekty techniczne
Ogrodu nie mogą oświetlać lampy stojące podłogowe do salonu, ale specjalnie zaprojektowane i zabezpieczone urządzenia, odporne na trudne, zmieniające się warunki atmosferyczne. Taka lampa narażona będzie na deszcze, wiatry, pyły, a czasem także na mrozy i śniegi oraz uderzenia np. kamieniem, żwirem czy gradem. Musi zapewniać światło po zmroku, by bezpiecznie poruszać się po posesji, dobrze pasować do całej aranżacji i podkreślać dekoracyjne elementy przestrzeni – zupełnie, jak lampa stojąca do salonu. Ponadto powinna być wyposażona w klosze o wysokim wskaźniku IP (min. IP41), który mówi nam o odporności na działanie czynników zewnętrznych. Wewnętrzne lampy stojące podłogowe wykonuje się z różnych materiałów, głównie metalu, drewna i tkanin. Konstrukcja lampy ogrodowej powinna być wykonana ze stali nierdzewnej. Pod kloszem powinna pracować dioda LED, co pozwoli oszczędzić energię elektryczną.
Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu i dobranemu oświetleniu stojącemu, Twój ogród będzie piękny, bezpieczny i funkcjonalny.