Z powodu pandemii koronawirusa coraz więcej firm przestawia się na pracę zdalną. By jednak efektywnie pracować w domu, potrzebujesz odpowiednio wyposażonego stanowiska. Jednym z niezbędnych elementów domowego biura jest oświetlenie – w tym lampy stojące.
Lampy stojące, biurkowe lub podłogowe, to podstawowe wyposażenie Twojej przestrzeni roboczej – zwłaszcza, jeśli do pomieszczenia z biurkiem nie wpada zbyt wiele naturalnego światła albo musisz pracować po zmroku. Odpowiednio doświetlone stanowisko pracy wpływa na Twoją produktywność i dobre samopoczucie. Jakie lampy stojące sprawdzą się najlepiej w Twojej domowej pracowni?
Lampy stojące biurkowe czy podłogowe?
Lampy podłogowe najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej powierzchni, w których można je bez problemu postawić obok biurka – tak, by swobodnie poruszać się oraz mieć dostęp do szafek z dokumentami, okien, drzwi etc. Ze względu na dość spore rozmiary i ciężar, nie jest to rozwiązanie do końca mobilne. Wprawdzie przestawienie lampy podłogowej nie wymaga wiercenia, jednak może być uciążliwe i niewygodne. Z drugiej strony, nie zajmuje ona miejsca bezpośrednio na biurku. W mniejszych pomieszczeniach lub w przypadku tymczasowości domowego biura, lepiej wybrać lampkę biurkową. Jej najważniejsze zalety to: duża mobilność, niewielkie rozmiary oraz precyzyjne doświetlanie wybranego obszaru. Niektóre modele biurkowe wyposażone są w specjalny klips (klamrę), umożliwiający szybkie i nieinwazyjne mocowanie do blatu lub półki nad biurkiem. To idealne rozwiązanie w przypadku najmniejszych centrów dowodzenia. Jednak niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na lampę podłogową, czy stołową, powinna być wyposażona w regulowane ramię, by móc łatwo skierować światło na konkretny punkt na biurku.
Lampy stojące a natężenie światła
Kupując lampę stojącą do domowego biura, koniecznie zwróć uwagę, czy daje ona wystarczająco jasne dla Twoich zadań światło. Natężenie światła mierzone jest w luksach (lx). Do bezpiecznego wykonywania czynności wymagających średniej uwagi, potrzeba światła o natężeniu średnio 300 lx. Jeśli pracujemy przy komputerze, optymalne będzie 500 lx. Obszar precyzyjnych czynności powinien być doświetlony 750 jednostkami. A gdy nadejdzie czas na przerwę, zadbaj o relaksujące światło o natężeniu 20-30 lx.
Lampy stojące LED czy na tradycyjną żarówkę?
Lampy stojące LED są bardziej energooszczędne i mają większą żywotność. Segment ten dynamicznie się rozwija i wzbogaca o nowe, atrakcyjne wzory. Jednak bogatszy wybór raczej dotyczy modeli na tradycyjne żarówki.
Lampy stojące – czy design ma znaczenie?
Wybierając oświetlenie do domowego biura, warto kierować się nie tylko jego funkcjonalnością, ale również estetyką, czyli tym, co nam się podoba i co harmonizuje z aranżacją wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest utrzymane w minimalistycznym stylu, to oświetlenie biurka także powinno być proste i nowoczesne. Designerska lampa stojąca, zgodna z Twoim indywidualnym gustem i spójna z całym wystrojem sprawi, że praca w domu będzie o niebo przyjemniejsza, a Twoja dopieszczona aranżacja nie ucierpi na zdalnym wykonywaniu obowiązków. Lampka stojąca, nawet niepozorna, może stać się wyjątkową ozdobą wnętrza.