Industrialne lampy ścienne coraz częściej przypominają instalację wodną albo średniowieczny wynalazek niż typowe oświetlenie ścienne. Do ich produkcji wykorzystuje się m.in. metalowe rury hydrauliczne. Dlaczego tak nietypowe lampy na ścianę podbiły serca designerów z całego świata?
Lampy ścienne w stylu industrialnym od kilku sezonów cieszą się ogromną popularnością wśród projektantów wnętrz oraz klientów szukających modnego oświetlenia salonu, sypialni czy łazienki. Sam styl industrialny nie został opisany przez historyków sztuki, jednak nie ulega wątpliwości, że funkcjonuje, a zaprojektowane zgodnie z nim przedmioty posiadają szczególne cechy, które wyróżniają je spośród innych projektów. Początki stylu industrial sięgają połowy XX wieku, gdy po zakończeniu wojny i upadku rynku zbrojeniowego, Nowy Jork borykał się z wielkim kryzysem przemysłowym. Do zagospodarowania pozostały opuszczone hale fabryczne – ogromne pomieszczenia, zbudowane z cegieł, betonu lub stali. Pustymi przestrzeniami szczególnie mocno zainteresowali się artyści, ponieważ sprzyjały one pracy twórczej. Te nietypowe, surowe mieszkania przybrały nazwę „loftów”, wyznaczając nowe trendy w budownictwie. Obecnie lofty tworzy się zarówno ze starych, jak i nowych lokali mieszkalnych. Aby uzyskać specyficzny, przemysłowy klimat, potrzebne są otwarte przestrzenie oraz różnorodne detale w stylu industrialnym: stara cegła na ścianie, surowa, betonowa podłoga albo industrialne oświetlenie ścienne.
Lampy ścienne industrialne, czyli jakie?
Oświetlenie industrialne to nowoczesne lampy ścienne, w których designie dominują charakterystyczne dla przestrzeni przemysłowych detale i materiały oraz minimalistyczne, surowe formy. Ich zadaniem jest przede wszystkim skuteczne doświetlenie wszystkich zakamarków w zwykle bardzo wysokich i dużych pomieszczeniach. Istotną cechą stylu industrialnego jest eksponowanie tego, co w standardowych aranżacjach zwykle pozostaje w ukryciu: instalacji wodnych, rur, kabli, cegieł czy różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych. Lampy zaprojektowane w przemysłowym nurcie często przyjmują formy właśnie instalacji hydraulicznych. Na ogół występują w trzech wariantach kolorystycznych: czarnym (naturalny kolor żeliwa), srebrnym (ocynk) i starego złota.
Modne lampy ścienne z rur
Lampy ścienne skonstruowane z metalowych części hydraulicznych – głównie złączek i kształtek, pozwalają w dowolnych wnętrzach (także w M1 w bloku) uzyskać industrialny klimat. Złączki używane są przez hydraulików. Służą do łączenia prostych odcinków rur i umożliwiają montaż instalacji w trudnodostępnych miejscach. Lampy ze złączek i kształtek (potocznie lampy z rur) oddają zachwyt techniką, przemysłem i mechaniką. Do wyboru pozostają modele skrajnie ascetyczne oraz te bardziej rozbudowane, z ozdobnikami i detalami, nawiązujące do epoki wiktoriańskiej i wieku pary (tzw. steampunk). Konstrukcja często posiada zakręty, rozgałęzia się oraz zawiera rury o różnych średnicach. Lampy ścienne z rurek hydraulicznych zwykle nie posiadają kloszy, a jeśli już – to są one szklane, transparentne, przypominające dużą żarówkę. Alternatywą dla tradycyjnego abażuru bywa także metalowa klatka, otaczająca żarówkę. W industrialnych lampach bardzo ważną rolę odgrywają żarówki, które klient zwykle kupuje sam – wedle gustu i potrzeb. Z surowym, przemysłowym trendem i metalową konstrukcją najlepiej współgrają stylizowane „żarówki Edison”. Nabywca lampy z rur nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem odpowiednich żarówek ozdobnych, ponieważ ich wybór jest obecnie bardzo duży.
Dla kogo lampy ścienne z rur?
Lampy ścienne z rur hydraulicznych mogą dopełnić aranżację zarówno przestronnego loftu, jak również nowoczesnego apartamentu czy rustykalnego mieszkania. Sprawdzają się jako oświetlenie salonu, kuchni, poddasza, a nawet jako oświetlenie łazienkowe. Rewelacyjnie komponują się z białymi ścianami, starymi cegłami, betonowymi podłogami i drewnianymi meblami. Polecamy je każdemu miłośnikowi modnych i użytecznych dekoracji.